Dūmoj ar komatim! II pūsmys

"Dūmoj ar komatim!” ir latgaliešu literatūras un valodas popularizēšanas akcija, kurā ar video palīdzību latgaliešu kultūras aktīvisti pievērš uzmanību latgaliski radītiem literāriem darbiem un latgaliski rakstītiem tekstiem. 2018. gadā biedrība “Latgolys Producentu Grupa” akcijā publicēja pirmos 14 video, bet šogad “Dūmoj ar komatim!” turpinās ar jauniem latgaliešu literatūras darbiem un jauniem video.


Joprojām vistrauslākā latgaliešu mūsdienu kultūras daļa diemžēl ir literatūra. Jaunu augstvērtīgu darbu ir samērā maz, tāpat literatūra latgaliski nav izplatīta lasāmviela tās lietotāju – lasītāju – vidū. Lai veicinātu latgaliešu literatūras popularitāti, atpazīstamību un arī lasīšanu latgaliski, biedrība “Latgolys Producentu Grupa” sadarbībā ar biedrību “Kukuži” īsteno projektu-akciju “Dūmoj ar komatim!”, kura mērķi plānots sasniegt ar literāro darbu video vizualizācijām.

Viens no idejas autoriem, latgaliešu literāts Oskars Orlovs (Raibīs), pērn sākot akciju, teica: “Ideja par “Dūmoj ar komatim” roduos vysā paseņ, verūtīs literarūs procesus uorzemēs, kur gruomotom teik taiseiti treileri, i cytys mini publicitatis akcejis. Tok tys pi myusu eipaši plaši nateik izmontuots. Itymā informativajā pasaulī eipaši literaturai vajadzeigs jauns, aizraunūšs, kūduleigs veids, kai jū pasnēgt, varbyut īiņteresēt skaiteituoju/klauseituoju. Literatura – tei ir mysudīnu cylvāka naatkareiba. Pošam pīsadolūt vysaiduos dzejis i prozys nūtikšonuos, asu nūvāruojs, ka cytu reizi pošim autorim ir biklums i navareiba runuot sovus goradorbus i rakstnīkam na vysod tys ari ir juodora. Jam teksti juoroksta, na juodūmoj, kai jī juopasnādz auditorejai. Deļ tuo ari ite tekstus runoj cyti – latgaliskajā sabīdreibā zynomi ļauds.”

Šī gada “Dūmoj ar komatim!” aktivitātēm arī tika atlasīti dažādu laiku un dažādu latgaliešu literātu darbi – video vizualizācijas piedzīvo Ilzes Spergas, Pētera Jurciņa, Līgas Seikstas, Marijas Andžānes, Eināra Pelša, Oskara Seiksta, Marijas Dzeislas, Vilhelmīnes Urtānes un Valentīna Lukaševiča darbi.

Literāros darbus ierunā Izglītības un zinātnes ministre, literatūrzinātniece Ilga Šuplinska, kino un teātra režisors Viesturs Kairišs, aktieris un komiķis Jānis Skutelis, dziesminieks Vinsents Kūkojs, Ziemeļlatgales kultūras un sabiedriskais aktīvists Andris Slišāns, Latvijas Radio Latgales studijas vadītāja Renāte Lazdiņa, Andrupenes kultūras aktīvists Dainis Platacis, rakstnieks, publicists un multimākslinieks Oskars Orlovs (Raibīs), grupas “Bez PVN” mūziķis, producents un sabiedriskais aktīvists Guntis Rasims.

Šonedēļ publiski biedrības “Latgolys Producentu Grupa” profilos sociālajos tīklos Youtube un Facebook tiek atrādītas pirmās izveidotās literāro darbu vizualizācijas, kuru idejas un tehnisko risinājumu radījuši Viola Lapa un Guntis Rasims. Pārējie video internetā pakāpeniski tiks publicēti līdz 2019. gada beigām. Latgaliešu literatūras popularizēšana video formā izvēlēta, ņemot vērā šī medija veida mūsdienu aktualitāti, kā arī vieglāko un ērtāko ceļu auditorijas sasniegšanai. Video vizuālajā noformējumā turpināts pērn iesāktais risinājums, kas tapis sadarbībā ar pastkaršu servisu “Baddog”.

Latgaliešu literatūras popularizēšanas akciju “Dūmoj ar komatim!” īsteno biedrība “Latgolys Producentu Grupa”, sadarbojoties ar biedrību “Kukuži”. Projekts tiek realizēts ar Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programmas, kuru ar A/S “Latvijas valsts meži” finansiālo atbalstu īsteno Latgales reģiona attīstības aģentūra, atbalstu.

LPG Facebook https://www.facebook.com/LatgolysProducentuGrupa/

LPG Youtube https://www.youtube.com/channel/UCcZQzZg3lrg3saXotkemHfAŠis projekts tiek realizēts ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts kultūrkapitāla fonda un A/S "Latvijas valsts meži" finansiālu atbalstu